X
تبلیغات
زولا

فایل هلپ

جستجو

دربین هزاران فایل آماده دانلود فایل مورد نظر خود را جستجو کنید

پروژه رشته کامپیوتر با موضوع doc .plc

اختصاصی از فایل هلپ پروژه رشته کامپیوتر با موضوع doc .plc دانلود با لینک مستقیم و پر سرعت .

پروژه رشته کامپیوتر با موضوع doc .plc


پروژه رشته کامپیوتر با موضوع doc .plc

 

 

 

 

 

 

نوع فایل: word

قابل ویرایش 65 صفحه

 

مقدمه:

از حدود سال 1890 میلادی یعنی پس از کشف پیل الکتریکی و بوجود آمدن نیروی الکتریکی کاربردی تغییرات چشمگیری در صنعت ایجاد شدوصنعت برق وصنایع دیگر بوسیله این انرژی انعطاف پذیر با سرعت قابل ملاحظه ای شروع به رشد کرده و روز به روز گستره ی این انرژی فراگیرتر می شود.تا آنجا که هم اکنون در کمتر مواردی از صنعت کاربرد این انرژی به چشم نمی خورد. با بزرگتر شدن صنایع آزمایشگاهها تبدیل به کارگاهها وکارخانجات بزرگ شدند وهم اکنون خطوط تولید این کارخانجات نقش مهمی در صنعت ایفا می کنند.کنترل خطوط تولید به نحوه مطلوب همیشه خواسته کارفرمایان و صاحبان صنایع بوده ویکی از دغدغه ها ی مهم آنان به شمار می رود،راحتی کار بادستگاه،عیب یابی آسان وسریع،انعطاف پذیری برای تغییر برنامه تولیدو... در کنار هزینه کمتر از خواسته های آنان است، وطراحان همیشه با توجه به پروسه مورد طراحی خود موارد بالا را در نظر می گیرند.

از سال 1900 تا 1930 انواع دیود ، تریود و سایر المان های لامپی بوجود آمد و به دنبال آن در رادیو و تلویزیون لامپی مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1930 وقتی نیمه هادی توسط آقایان باردین ، براتین و شاکلی کشف شد کاربرد الکترونیک به سرعت رو به افزایش نهاد.

تقریبا از سال 1950 استفاده از الکترونیک در صنعت متداول شد. پس از گسترش المان های الکترونیکی خاص که برخی کاربرد های جدید را امکان پذیر ساخت ، شاخه ای از الکترونیک بنام الکترونیک صنعتی بوجود آمد. در پرتوی کشف نیمه هادی ها « ترانزیستور ، تریستور و... » و عناصری که بطور کامل به نیاز مندی های صنعتی پاسخ می داد ، الکترونیک صنعتی به پیشرفت های تصور ناپذیری نائل آمد. تقریبا از سال 1960 ، استفاده از نیمه هادی ها در زمینه الکترونیک صنعتی متداول گردید و امکان ساخت دستگاه های پیچیده تر جهت اتوماسیون عملیات صنعتی فراهم شد. از سال 1970 به بعد به دلیل ساخت مینیاتوری عناصر الکترونیکی بصورت مدارات مجتمع موجب شد ، ضمن افزایش کاریی ، حجم و قیمت دستگاه ها کاهش یابد.

حدود سال 1975 با تولد ریزپردازنده ها ، در برخی از کاربرد های الکترونیک صنعتی تحول تازه ای بوجود آمد. این عناصر جدید در طراحی و تنظیم مدار های فرمان صنعتی ، تحولی بنیادی را بوجود آورده است. در کمتر از دو دهه اخیر ، یکی از زمینه های تحول ، کنار گذاشتن رله کنتاکتوری و استفاده از کنترل کننده های قابل برنامه ریزی منطقی « PLC » می باشد. امروز طراحان خطوط تولید و ماشین الات و پروسه های صنعتی تمایل چندانی به اسفاده از مدار های رله کنتاکتوری ندارند و استفاده از مدار های رله کنتاکتوری در پروسه های صنعتی بزرگ و پیچیده تقریبا منسوخ گردیده است. بدنبال این تحولات ، در کشور ما نیز در بسیاری از کارخانه ها و مراکز صنعتی ، بخصوص آنهایی که پس از سال های 1980 به بعد نصب و راه اندازی گردیده اند ، از سیستم های PLC استفاده می کنند.

با پیدایش ریزپردازنده ها ، کنترل واحد های متفاوت یک کارخانه یا واحد صنعتی به جای اینکه بطور مجزا کنترل شوند ، بصورت متمرکز توسط یک کامپیوتر کوچک کنترل می شوند. در این حالت تمامی سیستم های مدار فرمان شامل کنتاکتور ها ، رله ها ، تایمر ها و دیگر اجزای کنترل کننده ، تغییری نمی کند ، بلکه توسط سنسور های اطلاعات از نقاط متفاوت دریافت و نسبت به پردازش اطلاعات و صدور فرمان لازم به واحد صنعتی انجام می پذیرد. در آینده متوجه خواهیم شد که با پیدایش کنترل فرایند صنعتی توسط برنامه سازی منطقی « PLC » علاوه بر کارهای یک کامپیوتر کوچک ، بسیاری از رله ها ، کنتاکت ها ، تایمر ها و... توسط نرم افزار ساخته می شود و حجم عظیمی از سیستم کنترل کاهش می یابد.

امروزه دررقابت جهانی،یک سازمان جهت ادامه حیات خود باید به تولید محصولات انبوه متنوع،باکیفیت برتر ودر نهایت قیمت تمام شده پایین تر بیندیشد.از این رو صاحبان صنایع همواره می کوشند تافرایند تولید خود را تاحدامکان خود کار نماید.علاوه بر این تنوع محصولات،سازندگان را مرتباَ به تغییر خطوط تولید وادار می سازد،پس باید انعطاف پذیری خطوط تولید نیز از اهداف هر مجموعه موفق باشد.با توجه به اهداف ذکر شده بالا کنترل کننده هایی در خطوط تولید موثرترند که بیشترین خصوصیات بالا را دارا باشند وبا ظهور کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر (PLC) این امر تحقق پیدا کرد.اکنون برای آشنایی بیشتر به توضیح مختصری راجع به همین کنترل کننده ها یعنی PLCها می پردازیم.

کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر (PLC)نقش بسیار مهمی در اتوماسیون صنایع برعهده دارندودر اکثر مراکز صنعتی جدید از آنها استفاده می شود.امروزه هر جا که نیاز به کنترل منطقی باشد به جای کنترل کننده های رله ای قدیمی،از کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر استفاده می شود. نمونه های معمول از کاربردPLC درماشینهای ابزار،کشتی ها،قطارهای راه آهن،مترو و هواپیماها و...می باشد.PLCدر واقع یک کنترل کننده بامرکز میکرو پروسسوری (ریزپردازنده)است که بر مبنای برنامه موجود درحافظه و با توجه به اطلاعات ورودی یک سری خروجی را فعال یا غیرفعال می نماید.درPLCها امکان کنترل همه نوع پارامتر وجود دارد.انعطاف پذیری،قابلیت اعتماد بالا،کم حجم بودن،سریع بودن،دقت در انجام عملیات،نصب آسان وسریع،نگهداری راحت وارزان و...از مزایای مهم یک PLCبه شمارمی رود.باتوجه به اینکه سالهای نه چندان زیادی ازپیدایش PLCتوسط شرکت های متعدد چون(AllenBradley - Sprecher – SIMENS - omron – ABB- Telemecanique) و...سپری شده است؛

 

فهرست مطالب:

پیشگفتار

مقدمه

فصل اول؛آشنایی با PLC

آشنایی با PLC

محاسن PLC

معایب سیستم های رله کنتاکتوری

واحد های تشکیل دهنده PLC

مفهوم کنترلرهای قابل برنامه ریزی PLC

زمان پاسخ گویی Scan Time

قطعات ورودی

قطعات خروجی

نقش کنترلرهای قابل برنامه‌ریزی (PLC) در اتوماسیون صنعتی

مقایسه تابلوهای کنترل معمولی با تابلوهای کنترلی مبتنی بر PLC

طراحی مدار فرمان توسط کامپیوتر

پروسه کار یکPLC

مواردکاربردPLC

تفاوت PLC با کامپیوتر

حافظه بکار رفته درPLC

انواع حافظه ها

انواع واحد های حافظه

PLC های زیمنس

فصل دوم ؛ زبان های برنامه نویسی PLC

استانداردهای زبانPLC

زبان های برنامه نویسی درPLC

اصطلاحاتPLC

ظرفیتPLC:

فصل سوم ؛ برنامه STEP - 5

برنامه STEP-5

فصل چهارم؛ برنامه نویسی به زبانLADER

برنامه نویسی به زبانLADER

شمارنده ها یا کانترها

مقایسه کننده هاCOMPRATOR

فصل پنجم؛ آشنایی با S7

آشنایی با خانواده S7

فرمت آدرس دهی در S7

نرم افزاری های جنبی و مرتبط با STEP7

منابع و مآخذ

 

منابع ومأخذ:

خود آموز جامع PLC، تألیف مهندس عبداله بهرام پور، انتشارات سیمای دانش ، تهران 84

plcs.blogfa.com

irankorea.com

PLCS.NET

asanbarsanat.com


دانلود با لینک مستقیم


پروژه رشته کامپیوتر با موضوع doc .plc
نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)